Zwiedzamy Chorwację

To państwo zasługuje na szczególną uwagę, dlatego zapraszamy na drugą część artykułu poświęconego pięknej Chorwacji. Pierwszą część znajdziesz pod tym linkiem https://www.hotel-europa.com.pl/wakacje-w-chorwacji-zadar/

Nie tylko Zadar jest wart podziwiania

Kilka kilometrów na południe od Zadaru znajduje się nadmorskie miasto Biograd z pięknym nabrzeżem. Liczne kawiarnie, restauracje, plaże i zajęcia rekreacyjne sprawiają, że dawna siedziba chorwackich królów jest popularnym miejscem rodzinnym.

Popularna jest również pobliska mini wyspa Galešniak , która jest znana na całym świecie z naturalnego kształtu serca. Ci, którzy chcą postawić stopę na wyspie, mogą zarezerwować wycieczkę łodzią z malowniczego miasta Biograd lub wynająć łódź i samodzielnie nią sterować. Na samej wyspie nie mieszkają ludzie i nie ma infrastruktury – tylko dzikie króliki i oliwki.

Biograd jest znany nie tylko jako centrum żeglarstwa i wycieczek łodzią, w pobliżu znajduje się również wiele parków przyrody. Jedna z nich poświęcona jest największemu jezioru w Chorwacji, Jeziorze Vrana . Na wędrowców i rowerzystów czekają wspaniałe szlaki panoramiczne, które jednocześnie inspirują i odprężają. Możliwą atrakcją takiej wycieczki jest punkt widokowy Kamenjak z fantastycznym widokiem na jezioro. Najwyższy punkt kolejki górskiej „Big Blue” w największym parku rozrywki w Chorwacji, Fun Park Biograd, oferuje również fantastyczny widok.

Spośród ponad 1000 wysp u wybrzeży Chorwacji Pag jest jedną z najbardziej niezwykłych. Powierzchnia przypomina znane nam obrazy księżyca. Jałowe, opuszczone i jakoś kojące i tajemnicze. Charakter wyspy został znacząco ukształtowany przez bora, silny wiatr z wiatrem, który wieje z dużą prędkością z chorwackich gór Velbit, zwłaszcza w miesiącach zimowych, i kształtuje przyrodę na jej trasie.

 

Jest tu wiele do odkrycia

Wiatr nadał Pagu nie tylko wyjątkowy wygląd, ale także niepowtarzalny smak. Ser z wyspy jest jednym z najbardziej nagradzanych i cenionych serów chorwackich. Sekret tkwi w słonych pastwiskach owiec. Aromatyczne krzewy szałwii i tymianku pokryte są solą morską nawianą przez silnego Bora. Oprócz sera Pag, jagnięcina z Pagu stała się również specjalnością cenioną na całym świecie. Jeden z wyrobów rękodzieła wyspy jest również znany na całym świecie. Koronki Pag były od wieków wytwarzane według różnych wzorów i kształtów i zostały już ogłoszone materialnym dziedzictwem kulturowym UNESCO.