Wakacje w Chorwacji – Zadar

Zadar leży na wąskim cyplu nad Adriatykiem. Zauważa się przeszłość miasta jako rzymskiej fortecy. Stare miasto było wcześniej dostępne tylko przez most zwodzony i wciąż jest otoczone kolosalnymi murami miejskimi. Spacer po ulicach to jak podróż przez 3000 lat historii. Przystanek w kościele św. Donata, symbolu Zadaru, jest obowiązkowym punktem tej wycieczki. Zbudowany w IX wieku, jest największą przedromańską budowlą w Chorwacji i najważniejszą tego typu budowlą w Europie.

Zabytki do podziwiania

Oprócz zabytkowych budynków jedną z atrakcji są organy morskie: w stopnie promenady wbudowany jest system fletów i gwizdków, który zamienia nadpływające fale w naturalną melodię. Z kolei „Powitanie słońca” to nic innego jak trzysta szklanych płyt w bruku promenady. Zapewniają wieczorem wspaniały pokaz świetlny na krańcu półwyspu. Przy wielu stacjach, które warto zobaczyć w Zadarze, polecamy przerwę kulinarną na targu owocowym, warzywnym lub rybnym. Bądź też w jednej z wielu restauracji i kawiarni, by naładować baterie przed kolejnym odkryciem. Miasto Zadar jest stolicą regionu Zadar o tej samej nazwie i wraz z lotniskiem będzie pierwszym punktem kontaktowym do Chorwacji dla wielu podróżnych.

Niecałe 15 kilometrów na północ od Zadaru leży Nin – małe, spokojne miasteczko liczące około 3000 mieszkańców. Niegdyś miało wielkie znaczenie jako miasto koronacyjne królów romańskich, dziś jest wakacyjnym rajem dla miłośników słońca i wody.

Łącznie osiem kilometrów naturalnych piaszczystych plaż charakteryzuje wizerunek regionu, w tym Plaża Królowej (Kraljičina Plaža). Mówi się, że nawet pierwszy chorwacki król Tomisław spędził tu niezapomniane zachody słońca ze swoją królową z zapierającym dech w piersiach widokiem na pasmo górskie Velebit. Według American Travel Channel, Queen’s Beach jest jedną ze 100 najpiękniejszych plaż na świecie. Ze względu na płytkie i ciepłe morze plaża jest szczególnie atrakcyjna dla rodzin z niemowlętami i małymi dziećmi, a także dla osób starszych.

Stulecia tradycji solnej

Nin jest również znany ze swojego „solnego kawioru”. Około 100 000 odwiedzających każdego roku dowiaduje się wszystkiego o produkcji soli w Ninie, praktykowanej od czasów rzymskich i docenianej przez smakoszy na całym świecie. Jeśli masz jeszcze trochę czasu, możesz popatrzeć na „najmniejszą katedrę na świecie” w Nin. Najmniejszy kościół został zbudowany pod koniec XI wieku i ma tylko 36 stopni długości. Jest to jedno z wielu świadectw starożytności, które wciąż można podziwiać w Ninie i wokół niego.