Weekendowa wycieka do Budapesztu – perły Dunaju!

Stolica Węgier zwana też Paryżem Europy Środkowej jest z pewnością urokliwym i ciekawym miastem. Budapeszt stale tętni życiem i zachwyca architekturą.

To miasto z pięknymi zabytkami i licznymi muzeami. Często można tu również trafić na imprezy o charakterze rozrywkowo-kulturowym. Wizytę najlepiej zacząć od Placu Bohaterów, warto zaliczyć rejs po Dunaju i obowiązkowo spojrzeć na miasto z Góry Gellerta, by zachwycić się jego panoramą. Co, jeszcze można robić w Budapeszcie?

5 najciekawszych symboli i atrakcji Budapesztu!

Parlament w Budapeszcie, czyli najważniejsza wizytówka miasta! Ten bogato zdobiony budynek przykuwa uwagę swoją monumentalnością i rozmachem. Reprezentuje kilka stylów architektonicznych, ale przede wszystkim neogotycki. Choć zachwyca już od zewnątrz, warto również zwiedzić jego wnętrze.

Wzgórze Zamkowe i Zamek Królewski! To obiekt królujący nad miastem. Zachwyca architekturą i zdobnictwem. Dodatkowo na jego terytorium znajduje się wiele atrakcji między innymi Muzeum Historii Budapesztu oraz Węgierska Galeria Narodowa. To jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w Budapeszcie.

Zabytkowy most Łańcuchowy – jest pierwszym kamiennym mostem na Dunaju. Bogato zdobiony w stylu Angielskim wywiera spore wrażenie. Poza tym stanowi doskonały punk widokowy na najważniejsze zabytki węgierskiej stolicy.

Góra Gellerta i Łaźnie Gellerta to wzgórze na szczycie, którego znajdują się dwa ciekawe i symboliczne obiekty: Cytadela oraz Pomnik Wolności. Miejsce to jest owiane pewną legendą, która nadaje charakter całości. Przede wszystkim z jego szczytu rozpościerająca wspaniała panorama Budapesztu, która robi piorunujące wrażenie.

Aleja Andrassyeg, czyli jedna z najpopularniejszych ulic Budapesztu. Ciągnie się ona do popularnego Placu Bohaterów i jest otoczona zdobionymi kamienicami oraz pełna kawiarenek. Na jej przebiegu zlokalizowana jest między innymi Węgierska Opera Państwowa, czy też Muzeum Terroru poświęcone ofiarom stalinizmu i nazizmu.

źródło: https://www.opodrozach.pl/ – serwis poświęcony podróżowaniu i turystyce