Wyruszasz w góry? Zaopatrz się w dobrą odzież termoaktywną!

Wybierając się na górską wyprawę, zależy nam na tym by czuć się komfortowo, bez względu na warunki pogodowe. Niestety, nawet najlepsza kurtka czy spodnie nie pomogą, jeśli pod spód włożymy zwykłą, bawełnianą koszulkę, która błyskawicznie nasiąknie potem podczas bardziej wyczerpujących podejść. Rozwiązaniem w takim wypadku jest odzież termoaktywna.

Odzież termoaktywna – o co w tym wszystkim chodzi?

Jeśli planujemy wysiłek fizyczny na świeżym powietrzu, ważne jest by zapewnić sobie komfort cieplny oraz odpowiednie odprowadzanie potu. Choć bawełniane koszulki i kalesony są bardzo wygodne, w trakcie intensywnego ruchu szybko robią się mokre, co w połączeniu z niską temperaturą sprawia, że błyskawicznie się wychładzamy. Z tego powodu nie nadają się one jako spodnia warstwa podczas wypadu w góry.

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest w takim wypadku odzież termoaktywna, wykonana z syntetycznych materiałów, która idealnie przylega do ciała. Ma za zadanie zapewnić wysoki poziom wentylacji, odprowadzić nadmiar wilgoci i jak najszybciej ją odparować. Sposób wykonania sprawia, że odzież termoaktywna pozostaje sucha nawet podczas wzmożonych aktywności, dzięki czemu zapobiega wychładzaniu się organizmu i odpowiada za nasz komfort, zapobiegając obtarciom.

Jak wybrać odzież termoaktywną na wypad w góry?

Przede wszystkim, pierwsze na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru bielizny termoaktywnej jest jej bezszwowy krój. Dobrej jakości koszulki i legginsy termoaktywne powinny ściśle przylegać do ciała, a jednocześnie być skonstruowane w taki sposób, by nie powodować żadnych otarć. Odzież powinna być niczym druga skóra, zapewniająca pełną swobodę ruchów, nawet przy bardzo intensywnej aktywności oraz odpowiednią wentylację i komfort termiczny.

Warto zastanowić się również nad samym materiałem. Jak już wspomnieliśmy, bielizna termoaktywna wykonana jest z syntetycznych materiałów, jednak jest od tej reguły jeden, bardzo istotny wyjątek. Jest to odzież termoaktywna wykonana z wełny merino – naturalnego, delikatnego materiału, który błyskawicznie podbił serca wszystkich miłośników górskich wycieczek. Koszulki z tego materiału mają doskonałe właściwości termiczne – zimą zapewniają komfort cieplny, a latem przyjemnie chłodzą. Jednocześnie dobrze odprowadzają wilgoć, dzięki czemu mogą pełnić funkcję podobną jak syntetyczna odzież termoaktywna.

Tego typu materiał świetnie sprawdzi się przede wszystkim w trakcie mniej intensywnych wypraw, w cięższych warunkach atmosferycznych. W przeciwieństwie do syntetyków, nie schnie ona tak szybko, jednak nawet pozostając mokra nie traci swoich właściwości izolacyjnych. Jednocześnie jest przy tym świetnym izolatorem w przypadku ekstremalnych temperatur.