W jaki sposób podróże sprawiają, że jesteś bardziej dojrzałym człowiekiem?

Oto 6 powodów, dla których staniesz się bardziej dojrzały i już nigdy nie będziesz tą samą osobą, dzięki podróżom:

1. Cierpliwość

Podróżowanie testuje twoje granice. Może pociąg, który musisz złapać będzie opóźniony lub nawet odwołany, a może kolejka do zwiedzania Luwru będzie tak długa i nużąca, że poczujesz się jakbyś nagle postarzał się o 5 lat. W każdym razie, czy ci się to podoba czy nie, nauczysz się być bardziej cierpliwy.

2. Szok kulturowy

Choć to, w jakim stopniu doświadczysz szoku kulturowego będzie zależało od danej osoby. W 2006 roku BBC podało, że średnio 12 japońskich turystów rocznie cierpi na tzw. syndrom paryski, czyli załamanie nerwowe związane z szokiem kulturowym związanym z pierwszą wizytą w Paryżu. Turyści są ponoć rozczarowani, gdy zderzają się z rzeczywistością Paryża, która bardzo odbiega od ich zromanizowanego i wyidealizowanego wyobrażenia o kultowym mieście. Boisz się szoku kulturowego? Sprawdź, jak dobrze przygotować się do wakacji za granicą.

3. Próba dla związków

Niezależnie od tego, z kim podróżujesz (przyjaciele, chłopak lub dziewczyna, twój pies…), twoje relacje z nimi zostaną wystawione na próbę. Podczas podróży doświadczysz sytuacji stresowych, a każdy radzi sobie z nimi inaczej. Zatem Twoje relacje z ludźmi, z którymi podróżujesz, będą albo osłabione, albo wzmocnione: Albo przestaniesz z nimi rozmawiać na zawsze, albo staną się najlepszymi przyjaciółmi.

4. Nowe przyjaźnie

Szczególnie jeśli podróżujesz sam. Bycie z dala od domu, otoczony przez obcych ludzi, doprowadzi Cię do zawarcia znajomości w najbardziej nieprawdopodobnych i niespodziewanych miejscach: w Twoim hostelu, w taksówce. Wykorzystaj to jak najlepiej, te osoby mogą stać się przyjaciółmi na całe życie.

5. Zmiana perspektywy

Prawdopodobnie masz uformowane wyobrażenia o życiu lub konkretnej kulturze. To może się zmienić, gdy będziesz podróżować. Jest to prawdopodobne, że tak właśnie będzie. Jeśli nie, to potwierdzisz swoje dotychczasowe wyobrażenia i lepiej zrozumiesz siebie.

6. Nauczysz się bardziej doceniać rzeczy

Często mówi się, że nie wiesz, co masz, dopóki tego nie stracisz. To prawda! Obywanie się bez swoich najcenniejszych rzeczy przez jakiś czas sprawi, że po powrocie będziesz je cenił jeszcze bardziej.