Ratusz w Nowym Sączu – niezwykły gmach i jego dzieje

Jest największa ozdobą rynku w Nowym Sączu oraz jednym z najcenniejszych zabytków dawnej architektury, jakimi może się pochwalić Małopolska.

Ratusz, z którego tak dumny jest Nowy Sącz, z pewnością zasłużył sobie na tak wielkie zainteresowanie ze strony turystów. Dlaczego w czasie wycieczki po tym mieście warto poświęcić tej niezwykłej budowli nieco więcej czasu?

Nowosądecki ratusz – co warto wiedzieć o tej małopolskiej atrakcji?

Ratusz ten jest oryginalnym dziełem sztuki i najważniejszą atrakcją turystyczną, jaką może się pochwalić Nowy Sącz. Wzniesiony pod koniec XIX wieku, przyciąga uwagę swą eklektyczną formą oraz pięknymi zdobieniami. Na szczególne wyróżnienie zasługuje tu elewacja, ozdobiona fryzem nadokiennym. Fryz ten tworzą herby miast polskich, którym z pewnością warto się uważniej przyjrzeć. Uwagę przyciąga też wieża – piękna dekoracja, a swego czasu również ważny punkt obserwacyjny. Kto uważniej przyjrzy się wieży, ten dojrzy zdobiące ją orły, wyglądające tak, jakby miały się za chwilę wzbić do lotu. Wielką ciekawostką jest też figura św. Jadwigi, która stoi tuż przed wieżą.

Komu w czasie wycieczki po Nowym Sączu uda się zajrzeć do ratuszowego wnętrza, ten będzie mógł zobaczyć kolejne atrakcje i ciekawe dekoracje

Okazałe schody i reprezentacyjna sala posiedzeń, piękne malowidła i stropy kasetonowe – oto atrakcje, z jakimi można się spotkać w trakcie zwiedzania ratuszowych wnętrz. Dla tych, którzy mogą się pochwalić mocniejszymi nerwami, ciekawym miejscem mogą się z kolei okazać przyziemia ratusza. To tu dawniej mieściła się katownia – miejsce owiane złą sławą.

Małopolska to wyjątkowa kraina, a wycieczki po leżących na jej terenie miastach mogą się okazać wspaniałą przygodą. Więcej artykułów z inspiracjami do ciekawych podróży po Małopolsce, znajdziesz w serwisie Region24.pl. Każdy, kto odwiedzi Nowy Sącz i poświęci nieco uwagi tutejszym zabytkom, szybko przekona się o tym na własnej skórze.