Poznajcie plac Yamaa el Fna w Marrakeszu

Maroko to jeden z najbardziej efektownych krajów afrykańskich. Jego tradycje, gastronomia, przyprawy i architektura przyciągają uwagę. Wśród wszystkich jego miast, jednym z najbardziej wyjątkowych jest Marrakesz, którego sercem jest plac Yamaa el Fna.

Poznajcie plac Yamaa el Fna

Jest to główny plac miasta. Bardzo blisko jest do słynnego Meczetu Kutubia. Jest też epicentrum innych mniejszych meczetów. Cały krajobraz ma charakter religijny, ale cudownie artystyczny.

W przeszłości odbywały się tu egzekucje przestępców, stąd wielu uważa, że nazwa placu oznacza „zgromadzenie zagłady”. Inni mówią, że nazwa „zgromadzenie” lub „zebranie” była makabrycznym przypomnieniem, że na placu wystawiano głowy przestępców, jakby to było zebranie.

Z drugiej strony są tacy, którzy uważają, że nazwa ma związek z meczetem Almoravidów, który kiedyś stał w okolicy i został zniszczony. Niezależnie od znaczenia jego nazwy, prawda jest taka, że wizyta na tym placu jest obowiązkowym punktem wizyty w Marrakeszu.

Jak wygląda plac Jamaa el Fna?

Plac ten zwraca uwagę swoimi ogromnymi rozmiarami oraz tym, że jest otoczony przez souki, czyli typowe marokańskie targowiska. Kawiarnie, restauracje i tarasy zdobią jego przestrzeń, tworząc niepowtarzalny klimat, w którym spotykają się lokalni, aby się zobaczyć, porozmawiać o interesach lub po prostu miło spędzić czas.

W ciągu dnia zobaczysz sprzedawców, dentystów, pisarzy i przedstawicieli każdej branży, o której możesz pomyśleć – wszystko ti na ulicy! W Yamaa el Fna wszystko może się zdarzyć, nawet to co niewyobrażalne.

I oczywiście nie możemy nie wspomnieć o straganach z jedzeniem, gdzie za niewielkie pieniądze można skosztować najbardziej wykwintnych marokańskich przysmaków. W okolicy znajdują się również restauracje i bary, których dodatkową atrakcją jest możliwość obserwowania żywej atmosfery placu z góry. Plac jest tak wyjątkowy, że UNESCO w 2008 roku wpisało go na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości. Co jeszcze warto zwiedzić w Marrakeszu? Sprawdź: https://e-turystyczny.pl/marrakesz-co-warto-zobaczyc/

Czym wyróżnia się plac Jamaa el Fna?

Nie jest to typowy europejski plac na starym mieście otoczony ogromnymi budynkami, gdyż zwraca uwagę jedynie niezbyt wysoka zabudowa, którą stanowią meczety, ale które harmonijnie się ze sobą komponują.

Jak wspomniano wyżej, plac ten jest sercem miasta, ale bardziej niż to, jest esencją, żywą duszą Marrakeszu, a przede wszystkim największym dziedzictwem, jakie posiada miasto. Jest to niewątpliwie najważniejszy plac w Maroku, nie możemy bowiem zapominać, że to właśnie miasto Marrakesz nadało nazwę krajowi.