Przewodnik po podróży na Madagaskar

Te wskazówki i przydatne fakty na temat Madagaskaru pomogą Ci przygotować się do podróży do czarującej „Krainy Baobabów”, dużej wyspy położonej 400 kilometrów od wybrzeży Afryki Wschodniej i znanej z niesamowitej dzikiej przyrody. Wielu planuje podróż na Madagaskar tylko po to, by spotkać najsłynniejszego mieszkańca tego kraju – lemura! Niezależnie od tego, czy chcesz wyruszyć w poszukiwaniu ekscytującej dzikiej przyrody, fascynujących krajobrazów czy żywej lokalnej kultury, czytaj dalej, aby poznać nasz przewodnik turystyczny po tym wyjątkowym kraju.

Klimat

Jest to drugi co do wielkości kraj wyspiarski na świecie. Na obszarze 592 800 kilometrów kwadratowych znajdziesz wszystkie rodzaje klimatów i krajobrazów. Jedną z najbardziej przydatnych wskazówek dotyczących podróży, o których należy pamiętać, jest zabranie odzieży, która pasuje do pogody w każdej części wyspy. Ogólna zasada jest taka, że wschód jest znacznie bardziej wilgotny niż zachód.

Zwrócone w stronę Oceanu Indyjskiego wschodnie wybrzeże jest domem dla bujnych lasów deszczowych, parków narodowych i mnóstwa dzikiej przyrody. W rzeczywistości jest to najlepszy region na Madagaskarze do obserwacji lemurów. Ale ten zielony krajobraz wiąże się z silnymi opadami. Grudzień i styczeń to miesiące cyklonowe w tej części kraju.

Z kolei zachodnie wybrzeże jest znacznie bardziej suche, stanowiąc dom dla rozległych, jałowych krajobrazów. Znajdziesz tu zachwycające drzewa baobabu, które są tak charakterystyczne. Również na wyżynach klimat jest znacznie łagodniejszy, ale w nocy może zrobić się dość zimno. Jeśli więc zwiedzasz Madagaskar, musisz wziąć pod uwagę różnorodność warunków pogodowych i spakować kilka ciepłych ubrań, czapkę i solidne buty do chodzenia.

Sprawy pieniężne

Walutą Madagaskaru są malgaskie ariary, choć w działalności turystycznej powszechnie akceptowane są euro. Z monetami na Madagaskarze wiąże się pewna ciekawostka o której przeczytasz w artykule na portalu https://www.numizmatyka.pl. Bankomaty są dostępne tylko w większych miastach, więc zawsze należy mieć przy sobie potrzebną gotówkę do czasu powrotu do miasta. Zwyczajem jest dawanie napiwków za każdą usługę, nawet jeśli jest to tylko dawanie wskazówek, więc warto mieć przy sobie małe banknoty (200ar, 500ar) na wypadek, gdybyś potrzebował pomocy.

Poruszanie się po Madagaskarze

Ze względu na samą wielkość i względny brak infrastruktury, poruszanie się po Madagaskarze może być skomplikowane i czasochłonne. Mimo to, różnorodność i sceneria sprawiają, że warto podjąć ten wysiłek.

Jeśli podróżujesz lądem po Madagaskarze, będziesz musiał podróżować wzdłuż autostrady RN 7. Ta ogromna autostrada łączy stolicę Antananarywę z Tulear na południu. Rozciągająca się na 980 kilometrów, jest główną arterią kraju i popularną trasą turystyczną. Z drugiej strony, jeśli masz mało czasu, loty wewnętrzne są dostępne w niektórych regionach kraju, ale stracisz okazję, aby odkryć różnorodność krajobrazów.