Podróże w czasie pandemii

Podróżowanie w czasie pandemii to wcale nie taka prosta sprawa. Bardzo dynamicznie zmieniająca się sytuacja na świecie, w zakresie samego rozprzestrzeniania się wirusa jak i rozporządzeń sprawia, że podróżowanie niesienie za sobą wiele niewiadomych i dużo ryzyka. Aby możliwie jak najbardziej zminimalizować potencjalne problemy, warto się odpowiednio przed takim wyjazdem za granicę przygotować. Przede wszystkim skutecznie ubezpieczyć. Także rozważyć czy planowana podróż jest niezbędna, gdzie jak wiadomo każdy wyjazd i przebywanie w dużych skupiskach społeczności stanowi dość poważne ryzyko zarażenia się wirusem. Jednak w momencie, kiedy podróż jest niezbędna warto wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów.

Sprawdź miejsce i ubezpieczenie medyczne

Sprawdzenie miejsca podróży oraz ubezpieczenia medycznego to pierwsze czynności jakie powinno się wykonać jeszcze przed pakowaniem ubrań do walizki. Strona WHO niemal codziennie aktualizuje mapę, która pokazuje sytuację w każdym z państw odnośnie pandemii. Można tam między innymi zweryfikować ilość zachorowań. Niemniej trzeba pamiętać, że niektóre kraje z dnia na dzień wprowadzają np. ograniczenia bądź całkowity zakaz podróży. Kolejną kwestią jest stan ubezpieczenia medycznego. W tym przypadku warto upewnić się, że takie ubezpieczenie będzie pokrywało ewentualne koszty leczenia. Należy dokładnie zapoznać się z regulaminem ubezpieczenia bądź w bezpośredniej rozmowie zapytać ubezpieczyciela o zasady działania w państwie docelowym.

Przygotowanie do podroży

Spakowanie termometru, leków przeciwgorączkowych oraz wszelkich niezbędnych dokumentów medycznych tj. książeczka zdrowia to rzeczy, które powinny zawierać się w bagażu każdego podróżującego. Płyn do dezynfekcji rąk oraz chusteczki jednorazowe także będą stanowiły właściwe uzupełnienie Twojego bagażu. Sprawdź także, jakie zachowanie jest obowiązkowe wśród podróżujących w kraju do jakiego się udajesz i zabierz ze sobą potrzebne do tego rzeczy. Ponadto lekarze nieustannie przypominają o właściwym nawodnieniu, co najmniej dwa litry wody na jeden dzień. W momencie podróży, a więc w samolocie należy pamiętać, aby dokładnie wyczyścić stolik oraz poręcze chusteczką, która jest nasączona odpowiednim płynem. Kiedy odczuwa się gorsze samopoczucie należy poinformować obsługę samolotu. Jednak należy być przygotowanym również na ewentualną kwarantannę, a po powrocie do kraju powinno się samemu monitorować potencjalne objawy przynajmniej przez 14 dni.