Odgłosy natury na relaks, sen lub koncentrację

Badanie opublikowane w Nature w 2017 roku wykazało, że dźwięki natury stymulują aktywność obszarów mózgu, które są zwykle mniej aktywne w obecności sztucznych dźwięków, sprzyjając relaksowi i zwiększając uwagę na otaczające środowisko.

Domyślaliśmy się już, że tykanie deszczu na dywanie liści, szmer strumyka czy szept wiatru w drzewach działają uspokajająco na psychikę i są w stanie złagodzić stres, szkody spowodowane hałasem u ludzi.

Aby wystawić się na odgłosy natury, nie musisz mieszkać na wsi ani wędrować po górach w weekendy. Nawet w mieście są obszary wyłączone z ruchu i małe oazy spokoju. Ale kiedy nie możesz spędzać czasu na świeżym powietrzu, możesz polegać na dźwiękach odtwarzanych przez aplikacje i kanały YouTube. Mózg nie dostrzega różnicy.

→ Czy wiesz, że: Zanieczyszczenie hałasem wpływa na śpiew ptaków żyjących w miejscach stworzonych przez człowieka, osłabia zdolności poznawcze ptaków śpiewających i szkodzi zwierzętom morskim.

Aplikacje i platformy

Noisli to generator dźwięków i kolorów do relaksu i odpoczynku, medytacji i jogi, nauki i pracy, do wykorzystania w aplikacji lub wersji na komputer. Oprócz odgłosów natury zawiera dźwięki barów i pociągów oraz różne rodzaje hałasu. Pozwala aktywować wiele dźwięków jednocześnie i zapisywać ulubione kombinacje. Aplikacja działa bez połączenia z Internetem i jest wyposażona w timer, który może redukować czynniki rozpraszające dzięki technikom zarządzania czasem.

Deep Meditate:Relax&Sleep – to kolejna aplikacja, która zapewnia dźwięki pozwalające na zachowanie spokoju i relaksu dzięki medytacji. Zapewnia muzykę pomocą również przy wyrównaniu oddechu. Aplikacja posiada także dźwięki i opowieści o śnie.

Aplikacji dostępnych zarówno na Androida jak i na IOS jest wiele. Każdy znajdzie taką, która będzie mu odpowiadać. Oprócz aplikacji na telefon, muzykę relaksacyjną znajdziemy także na platformie YouTube. I tu różnorodność jest ogromna. Spośród licznych składanek, znajdziemy te przeznaczone do nauki, spokojnego snu czy medytacji.

Warto korzystać z dobrodziejstwa natury i muzyki i znaleźć w ciągu dnia kilka chwil dla poprawy własnego samopoczucia.