Najpiękniejsze miejsca, zachwycające błękitem cz.3.

BŁĘKITNY MECZET W STAMBULE, TURCJA

Błękitny Meczet jest najważniejszym w Stambule i jednym z najbardziej fascynujących na Bliskim Wschodzie. Został zbudowany w latach 1609-1616 na rozkaz sułtana Ahmeda, stąd jego nazwa w języku tureckim, Sultanahmed Camii lub Meczet Sułtana Ahmeda. Został zainaugurowany w 1617 r. podczas mandatu Mustafy I.

Wchodząc do Błękitnego Meczetu od razu zrozumiesz powód jego nazwy: ponad 20 000 turkusowych płytek ceramicznych z İznik zdobi górne ściany i dużą kopułę meczetu, która ma 23 metry średnicy i 43 metry wysokości. Niezliczone żyrandole rozświetlają wnętrza, które dodatkowo oświetla 200 okien. Błękitny Meczet ma również sześć minaretów, co wywołało pewne kontrowersje w czasie jego budowy, ponieważ było to tyle samo minaretów, co meczet Ka’ba w Mekce. W rzeczywistości, aby uspokoić dusze wiernych, do meczetu w Mekce dobudowano siódmy minaret.

 

BŁĘKITNA LAGUNA, ISLANDIA

Geotermalne spa Blue Lagoon jest najbardziej znaną atrakcją Islandii. Jej wody mają ciemnoniebieski kolor, niespotykany nigdzie indziej na świecie, w przeciwieństwie do otaczającego go czarnego pola lawy, pokrytego ciemnozielonym mchem. Blue Lagoon to duże jezioro o idealnej temperaturze do pływania: średnio 39°C. Znajduje się na wulkanicznym półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii, znanej z jałowych i niezapomnianych krajobrazów.

To tylko 15 minut jazdy od międzynarodowego lotniska Keflavík i około 30 minut od stolicy Islandii, Reykjaviku. To sprawia, że ​​jest to idealne miejsce na przystanek po przyjeździe na Islandię lub tuż przed wyjazdem. Zwykła wizyta w Błękitnej Lagunie zregeneruje najbardziej zestresowane osoby, a ci, którzy szukają czegoś bardziej luksusowego, mogą zaproponować sobie kilka dostępnych zabiegów. Na przykład możesz skorzystać z całej gamy masaży wodnych, naturalnych zabiegów pielęgnacyjnych na bazie rzadkich minerałów i alg, specyficznych dla Twojej skóry, czy też zabiegów ukierunkowanych na osoby z problemami dermatologicznymi, takimi jak łuszczyca.

Jest też bar błotny, w którym można zrobić sobie maskę z błota krzemionkowego, w cenie biletu. Jeśli zarezerwujesz pakiet Premium, dołączona jest również maska ​​z wodorostów, ale możesz ją również kupić osobno z cyfrową bransoletką. Zwiedzaj więc lagunę, poczuj wodę spływającą po twoich ramionach pod małym wodospadem w pobliżu saun i oczyść skórę w 3 różnych saunach i łaźniach tureckich. National Geographic umieścił Błękitną Lagunę w pierwszej 25 cudów świata.