Najpiękniejsze miejsca, zachwycające błękitem cz.2.

SIDI BOU SAÏD, TUNEZJA

Zaledwie 20 km od Tunisu znajduje się Sidi Bou Saïd, zaklęcie bieli i błękitu, które od pierwszego wejrzenia uwodzi brukowanymi uliczkami, niebieskimi drzwiami i zapierającymi dech w piersiach widokami na błękitne wody.

Położona na szczycie klifu wioska Sidi Bou Saïd jest jednym z najbardziej urokliwych miejsc w Tunezji. Nazwany na cześć XIII-wiecznego świętego sufickiego, jego charakterystyczna architektura jest mieszanką osmańskiego i andaluzyjskiego, w wyniku napływu hiszpańskich muzułmanów w XVI wieku. Dla Francuzów wioska rybacka była doskonałym odzwierciedleniem orientalizmu wyidealizowanego przez Europejczyków w XIX wieku, więc zobowiązali się do zachowania wsi (w 1915 roku otrzymała status miejsca chronionego).

Możesz podziwiać meczet, również biały i niebieski. Odwiedzicić warsztaty i pracownie artystów, takich jak sycylijski malarz Saro Del Turco, który znalazł swój drugi dom w Sidi Bou Saïd. Jego atelier to magiczne miejsce, w którym można podziwiać sugestywne akwarele, które najczęściej przedstawiają typowe drzwi Sidi Bou Saïd. Także Galerie Saladin lub Galerie A. Gorgi, w których wystawiane są prace lokalnych artystów. Na przerwę zatrzymaj się w słynnej (i turystycznej) Café des Nattes, uwielbianej przez artystów takich jak Paul Klee i Simone de Beauvoir, gdzie możesz zamówić herbatę miętową.

 

JÚZCAR, HISZPANIA

Jedyne całkowicie niebieskie miasto wśród białych miast Andaluzji nazywa się Júzcar i znajduje się w prowincji Malaga, kilka kilometrów od Rondy . Jest to maleńka wioska licząca nieco ponad 200 dusz, gdzie nawet cmentarz jest pomalowany na niebiesko. Ale tym razem powód nie leży w tradycji. Jej domy, które do 2011 roku były całkowicie białe, pomalowano na niebiesko, ponieważ Júzcar został wybrany jako sceneria do filmu Smerfy.

Kiedy w grudniu 2011 roku Sony Pictures zaproponowało przemalowanie miasta na biało, mieszkańcy Júzcar, widząc korzyści, jakie mogą uzyskać z turystyki, odrzucili propozycję. Dzisiejsze zwiedzanie Júzcar to radość dla najmłodszych, którzy będą zachwyceni domami w kształcie grzybów i posągami smerfów, a także licznymi malowidłami ściennymi i grami rozsianymi po wiosce. Po prostu podążaj kilkoma trasami turystycznymi, które pokażą Ci główne atrakcje, w tym punkt widokowy La Torrichela, gdzie znajduje się również posąg Papy Smerfa, oraz punkt widokowy Jardón, w którym znajduje się dom grzybów.

Zajrzyj również do pierwszej części listy najpiękniejszych błękitnych miejsc, znajdzie je pod tym linkiem https://www.hotel-europa.com.pl/najpiekniejsze-miejsca-zachwycajace-blekitem-cz-1/