Najpiękniejsze miejsca, zachwycające błękitem cz.1.

Nieskończone odcienie błękitu malują egzotyczne miasta i wsie, wille i meczety lub naturalne środowiska, które stają się niesamowitymi spektaklami, które można zobaczyć przynajmniej raz w życiu. Symbol spokoju, spokoju i bezpieczeństwa, błękit to kolor lata, morza i nieba, ale także jaskiń polarnych ukrytych w islandzkich lodowcach.

SZAFSZAWAN, MAROKO

U podnóża gór Rif leży niebieska perła Maroka. Chefchaouen to malownicze miasto, które oczarowuje wszystkich podróżników swoją medyną z pomalowanymi na niebiesko domami.

Istnieje wiele pomysłowych teorii, według których domy w Chefchaouen są niebieskie. Niektórzy twierdzą, że zostały pomalowane na niebiesko przez Żydów uciekających przed hiszpańską inkwizycją w XV wieku lub nazistowskimi Niemcami.

Inni twierdzą, że są pomalowane na niebiesko, aby odstraszać komary, reprezentować morze lub chłodzić domy w miesiącach letnich. Pewne jednak jest, że ten zwyczaj czyni Chefchaouen rajem fotografa. Jest to idealne miasto do zwiedzania w jeden dzień, małe i ciche, gdzie można podziwiać cuda architektury, takie jak Wielki Meczet i kasba, która swoim różowym kamieniem wyróżnia się spośród tak wielu błękitów. Plac Uta el Hamman to serce medyny Chefchaouen, gdzie zbiegają się główne ulice labiryntu starego miasta.

Dodatkowo warto przenieść się dwa kilometry od medyny, by podziwiać hiszpański meczet, zbudowany na wzgórzu w latach 20-tych przez Hiszpanów. Ponieważ jest to meczet po służbie, mogą go odwiedzać również niemuzułmanie. Jest to również jeden z najlepszych punktów widokowych w Chefchaouen. Z kolei miłośnicy trekkingu mogli wyjechać na wycieczki w pobliskie góry Rif lub na zwykły spacer do wodospadu utworzonego przez rzekę Ras el-Maa.

JODHPUR, INDIE

Jodhpur to niebieskie miasto w sercu Radżastanu w Indiach, gdzie domy w kolorze nieba wyróżniają się w indyjskim krajobrazie. Pierwotnie rezydencje braminów, czyli najwyższej kasty w hierarchii indyjskiego społeczeństwa, były pomalowane na niebiesko, aby odróżnić je od domów wszystkich innych. Dziś na niebiesko pofarbowano wszystkie domy mieszkańców Jodhpur, którzy używają tego koloru, aby odstraszać owady i chronić się przed letnim upałem. Aby cieszyć się najlepszym widokiem na błękitne miasto, musisz udać się do Twierdzy Mehrangarh, domu władców od 1458 roku, która dominuje w Jodhpur ze 130-metrowego masywu. W majestatycznym forcie mieści się obecnie także Muzeum Mehrangarh.

Następnie odkryj serce starego miasta, charakteryzujące się typowymi niebieskimi sześciennymi domami opartymi o siebie. Nie przegap Jaswant Thada, pomnika miasta Jodhpur wykonanego z drobno rzeźbionego marmuru, który służy również jako miejsce kremacji dla królewskiej rodziny Radżputów z Marwar.