Kilka sposobów na zarządzanie wilgotnością w kamperze

Jeśli wilgotność nie zostanie sprawdzona w kamperze, może to prowadzić do poważnych problemów.

Problemem jest nie tyle wilgotność, co kondensacja pary wodnej, która może stać się koszmarem. Zmiany temperatury mogą wpływać na ilość wilgoci w powietrzu. Ta sama zmiana może odciągnąć wilgoć z powietrza, powodując gromadzenie się wody na powierzchni chłodniejszych przedmiotów.

Niektóre z miejsc, w których może gromadzić się wilgoć, to okna, uszczelki okienne, szyby okienne, metalowe przedmioty – tak naprawdę wszystko w kamperze, które może utrzymać niższą temperaturę niż powietrze.

Jeśli woda zbiera się w nadmiarze i nie jest odpowiednio odprowadzana, może tworzyć pleśń, powodować gnicie drewna, a nawet rdzewienie metalu. Wszystkie te rzeczy mogą prowadzić do ekstremalnych problemów w przyszłości.

Dobrą wiadomością jest to, że istnieją proste rozwiązania ułatwiające zarządzanie kondensacją wytworzoną w twoim zestawie. Przyjrzyjmy się pięciu sposobom zarządzania wilgotnością w kamperze, aby uniknąć większych problemów w przyszłości.

Stacja pogodowa

Stacje pogodowe mogą dać ci znacznie lepsze wyobrażenie o tym, ile wilgoci masz w swoim kamperze. Może to być przydatne podczas próby kontrolowania wilgotności i wynikającej z niej kondensacji, której możesz nieszczęśliwie doświadczyć.

Dobrą zasadą jest próba utrzymywania wilgotności na poziomie od 30 do 50 procent. Jeśli masz stację pogodową w swoim urządzeniu, będziesz miał dokładny odczyt. Jeśli znajdziesz się poza idealnym zakresem, możesz użyć niektórych narzędzi wymienionych poniżej, aby obniżyć poziom wilgotności.

Osuszacz powietrza

Osuszacz powietrza jest coraz częściej stosowanych w domach i zyskuje sobie grono zadowolonych użytkowników. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby wykorzystać ten sprytny patent również w kamperach. W zależności od modelu jaki wybierzemy, musimy znaleźć dla niego odpowiednie miejsce.

Pochłaniacze wilgoci

Pochłaniacze wilgoci są dostępne w wielu różnych formach i rozmiarach i mogą być niezwykle ekonomiczne. Mając to na uwadze, nie wszystkie pochłaniacze wilgoci są przyjazne dla środowiska. Ponieważ zawierają chemikalia, które mogą być niebezpieczne dla zwierząt domowych, dzieci, a nawet nas samych, jeśli są niewłaściwie obsługiwane.