sieniawa

Sieniawa: co warto zobaczyć?

Sieniawa to jedna z wielu ciekawych miejscowości, do których warto zajrzeć w czasie wycieczki po okolicach Leżajska. Jakimi atrakcjami może się tutaj pochwalić Podkarpacie? Na jakie zabytki warto tu zwrócić szczególną uwagę?

Sieniawa kusi przede wszystkim swym położeniem. Tu, w malowniczej Dolinie Dolnego Sanu, na brak pięknych widoków nie można narzekać. Okolice tego miasteczka są obszarem wyjątkowo kuszącym dla miłośników aktywnego wypoczynku oraz dla tych, którym marzy się beztroski wypoczynek na łonie natury. Lasy, mokradła oraz starorzecza – oto bardzo ważne elementy lokalnego krajobrazu, którym warto się uważniej przyjrzeć. Sieniawa jest też atrakcyjnym kierunkiem wycieczki dla wszystkich miłośników historii. Wiadomo, że już w czasach kultury łużyckiej w tej części Podkarpacia istniało wiele osad, o których tak wiele mówią nam znaleziska archeologiczne.

Warto tez pamiętać, że obszar dzisiejszej Sieniawy dość często zmieniał swa przynależność państwową – szczególnie w okresie średniowiecza, gdy ziemie te znajdowały się m. in. w granicach Rusi Kijowskiej, Rusi Czerwonej, a w okresie zaborów – Galicji. W dziejach Sieniawy ważną rolę odgrywały też magnackie rody, przy czym do rodzin najważniejszych zaliczają się tu Sieniawscy oraz Czartoryscy. Jakie zabytki pozwolą nam lepiej poznać to miasto i jego dzieje?

A jeżeli uwielbiasz zwiedzać wystawy i podziwiać bezcenne eksponaty, zapoznaj się z najbardziej interesującymi muzeami Podkarpacia.

W czasie wycieczki po Sieniawie warto zwrócić uwagę na układ urbanistyczny tego miasta. Ciekawie prezentują się tu zabytkowe domy, które można ujrzeć w rejonie rynku, wiele uroku mają też zabytki architektury sakralnej. Podominikański kościół parafialny Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z kryptą grobową książąt Czartoryskich to ciekawy zabytek, któremu warto poświęcić swój czas. Na uwagę turystów zasługuje też dawna cerkiew greckokatolicka pw. św. Jana Chrzciciela, którą wzniesiono w połowie XVIII wieku.

Murowany ratusz z XVII wieku oraz pozostałości miejskich fortyfikacji, cmentarz żydowski oraz zabytkowy gmach „Sokoła” – oto kolejne atrakcje, dzięki którym Sieniawa staje się miastem kuszącym dla miłośników historii. Najcenniejszym zabytkiem tego miasta pozostaje jednak pałac Czartoryskich, który obecnie świetnie sprawdza się w roli hotelu. Rezydencja ta otoczona jest dodatkowo pięknym parkiem – idealnym miejscem na spacer w otoczeniu zieleni.