Jakie ciekawostki o morzu Bałtyckim warto znać?

Morze Bałtyckie to prawdziwa duma naszego kraju, ale nie tylko Polski. Kochamy Polskę za to, że mamy dostęp do morza i widać to wyraźnie w sezonie wakacyjnym, kiedy to masa naszych rodaków przybywa do tutejszych kurortów, by spędzić świetny czas z rodziną czy przyjaciółmi.

Przy całej palecie zalet i oczywistych faktów, które znamy, Bałtyk kryje przed nami swoje tajemnice, o których teraz powiemy.

Bałtyk a linie brzegowe

Być może nie każdy z was wie, ale linie Morza Bałtyckiego przebiegają przez 9 krajów. Jest to Polska, Niemcy, Łotwa, Estonia, Rosja, Litwa, Dania, Finlandia i Szwecja.

Dodatkowo jest na niej wiele wysp, a dwie z nich leżą w Polsce, chociaż jedna (Uznam) jest teren pogranicza Polski i Niemiec, a druga z nich, Wolin jest w pełni polska. Pozostałe wyspy to m.in. Gotlandia, Oland, Bornholm, Falster, Lolland czy Hiiumaa.

Jeszcze więcej na temat morza Bałtyckiego przeczytasz w serwisie https://www.edebki.pl/.

Najdłuższy most na świecie

Nie każdy o tym wie, że najdłuższy most na świecie jest właśnie na Bałtyku. Co ciekawe, łączy on ze sobą Szwecję oraz Danię, który jest ogromnie długi, ponieważ ma 7845 metrów długości. Smaczku dodaje fakt, że jest spora atrakcja turystyczna, ale istotne jest również to, że jest on w pełni położony na morzu.

Bałtyk pochłania ląd

Ciekawostką na temat Bałtyku jest to, że każdego roku koparki muszą ciężko pracować, aby wydobywać piach. Dzieje się to z prostego powodu – zalewania. Szacuje się, że co roku jest to 50 ha i chociaż miasta stosują kamienne wały, to nie zawsze zdaje to egzamin.

Gdyby jednak nie ich obecność oraz praca koparek, to byśmy oglądali co roku zalewane miasta, z których trzeba byłoby wysiedlać mieszkańców.