Jak dokładnie posprzątać kuchnię

Podobnie jak sprzątanie łazienki, Twoja kuchnia również musi być codziennie dokładnie czyszczona. Są to środowiska, które bezwzględnie wymagają szczególnej troski. Stół należy czyścić codziennie przed i po posiłku, usuwając wszelkie okruchy i ślady jedzenia, które mogłyby pozostać, wilgotną ściereczką.

Podobnie jak stół, ważne jest codzienne mycie naczyń i zlewu, który jeśli pozostaje brudny, staje się pojemnikiem na drobnoustroje i bakterie.

 

Samo wyrzucenie śmieci nie wystarczy

Worek na śmieci należy również wymieniać codziennie, oczywiście zgodnie z harmonogramem zbiórki w przypadku zbiórki selektywnej, która musi być prowadzona zgodnie ze wskazaniami gminy, do której należymy.

Skoro mowa o śmieciach, kosz na śmieci należy dokładnie myć i dezynfekować przynajmniej raz w tygodniu, aby wyeliminować wszelkie ślady brudu i pozostałości, które mogą osadzać się na jego dnie. Powodując tym sposobem również idealne środowisko do namnażania się zarazków, pleśni i bakterii, nawet zapachy, żeby powiedzieć najmniej nieprzyjemne.

Nigdy nie używaj gorącej wody: zimna woda jest idealna do usuwania nieprzyjemnych zapachów, a jako skuteczny i pachnący detergent możesz użyć octu lub roztworu przygotowanego z wodą i skórką cytrusów, zwłaszcza cytryn, które oprócz nadawania pysznego zapachu są doskonałym odtłuszczaczem.

 

Pamiętaj o czyszczeniu lodówki

Bardzo ważnym elementem kuchni do częstego czyszczenia jest lodówka. Tutaj przechowujesz to, co jesz: jak możesz pozwolić, aby się zabrudziło?

Raz w miesiącu (może przy dokładnym sprzątaniu domu) poświęć kilka minut na jej oczyszczenie, ale bez użycia środków chemicznych, które pozostawiają niezbyt przyjemny zapach, zwłaszcza w kontakcie z żywnością. Użyj roztworu wody i sody oczyszczonej lub wody i octu, aby uzyskać bardzo mocny naturalny odtłuszczacz.

Należy również zwrócić szczególną uwagę na meble kuchenne, które, jeśli w ciągu tygodnia są po prostu myte gąbką z detergentem, to przy dokładniejszym czyszczeniu trzeba je dokładnie wyczyścić odtłuszczaczem, również wewnątrz.

 

Jeśli jednak posiadasz blat lub kuchnię ze stali nierdzewnej, odłóż na bok wszystkie produkty przemysłowe i zastosuj emulsję z wody i białego octu, która nie tylko dokładnie czyści, ale także nadaje niezwykły połysk.