Co warto zobaczyć w miejscowości Zadar?

Chorwacja ma się czym pochwalić, a wycieczki po jej terenie każdemu z nas mogą dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Gdzie warto się wybrać? Dla tych, którym marzy się wypoczynek w pięknej scenerii i historyczne wycieczki, miejscem wyjątkowym może się okazać Zadar. Co warto wiedzieć o tym mieście?

Na jakie atrakcje warto tutaj zwrócić szczególną uwagę w tej chorwackiej miejscowości?

Zadar to jeden z najważniejszych ośrodków miejskich na terenie Dalmacji – krainy znanej z pięknych plaż oraz bogatej oferty ośrodków sportów wodnych. To miasto jest zatem atrakcyjnym celem podróży dla tych, którzy chcą spędzić niezapomniane wczasy nad morzem, jak i dla tych, którzy chcą poznać lepiej dzieje tej części Chorwacji. Oczywiście mówiąc o wakacjach nad morzem, to warto także pamiętać o polskim Morzu Bałtyckim – zachwyca m.in. piękna miejscowość nadmorska Jastarnia.

Zadar może się pochwalić piękną okolicą oraz wspaniałą starówką, po której tak chętnie spacerują turyści z różnych zakątków świata. Wiekowe świątynie, wąskie i kręte uliczki, prowadzące pomiędzy zabytkowymi domami – oto czynniki, dzięki którym w mieście tym panuje wyjątkowa atmosfera. Jedną z tych budowli, której w trakcie spacery po starym mieście warto się uważniej przyjrzeć, jest kościół św. Donata. Wzniesiony w IX wieku, cieszy się wielkim zainteresowaniem zarówno wśród miłośników historii, jak i tych, którzy w Chorwacji szukają unikalnych dzieł sztuki. Innym zabytkiem, z którego Zadar może być bardzo dumny, jest okazała katedra św. Anastazji. W mieście tym można również zobaczyć ruiny rzymskiego forum, będące wspaniałą pamiątką z I wieku p.n.e. Zadar może oczarować też tych turystów, którzy chcą się nacieszyć morzem, a spacery po tutejszej promenadzie każdemu sprawią wiele radości. Dodatkową atrakcją są tu słynne organy morskie – ciekawa konstrukcja, dzięki której spacerowi nad morzem towarzyszy ciekawa muzyka, tworzona przez morskie fale.

Nie tylko Zadar, zachwyca równie piękna okolica

Zadar sam w sobie jest atrakcyjnym celem podróży, warto jednak pamiętać, iż w najbliższej okolicy tego miasta również czeka wiele ciekawych obiektów. Kto znajdzie tanie noclegi w tej części Chorwacji, ten będzie mógł wybrać się na teren Parku Narodowego Paklenica lub na wycieczkę po górach Velebit. Bliskość słynnych wodospadów Krk oraz jezior Plitwickich to kolejne atrakcje, dzięki którym wypoczynek w rejonie Zadaru sprawi każdemu z nas tak wiele radości.