Praca za granicą bez znajomości języka – czy to możliwe?

Sytuacja na polskim rynku pracy wielokrotnie zmusza ludzi do wyjazdu za granicę w poszukiwaniu zatrudnienia. Francja, Wielka Brytania, Niemcy, czy Holandia – to tylko przykładowe miejsca, które stają się celem emigracji zarobkowej współczesnych Polaków. Za podjęciem takiej decyzji przemawiają różne czynniki. Najczęściej jest to chęć polepszenia swoje sytuacji materialnej. Jednak bardzo często przeszkodą w tym względzie jest nieumiejętność swobodnego posługiwania się językiem francuskim, niemieckim, angielskim, czy jakimkolwiek innym, jaki jest używany w kraju, do którego chce się jechać. Zatem niezbędne jest udzielenie odpowiedzi na pytanie – czy praca za granicą bez znajomości konkretnego języka obcego jest możliwa?

Bariera językowa – jaki jest jej wpływ na rozwój kariery zawodowej?

Przyjazd do obcego państwa jest dla większości ludzi przeżyciem wywołującym duży stres. Wynika on zwłaszcza z rozłąki z rodziną oraz z konieczności przystosowania się do funkcjonowania w nowej rzeczywistości. Dodatkowym źródłem dyskomfortu może być bariera językowa. Utrudniona możliwość swobodnego komunikowania się z innymi ludźmi niejednokrotnie prowadzi do nieporozumień i różnego typu kłopotów.

Praca bez znajomości języka – na jakie stanowiska można aplikować?

Dobra wiadomość jest następująca – istnieje cała masa zawodów, których wykonywanie za granicą nie wymaga posiadania zaawansowanych umiejętności językowych. W wymienionych poniżej przypadkach w zupełności wystarcza poznanie podstawowych zwrotów i wyrażeń, typowych dla tego konkretnego rodzaju działalności. Najczęściej są to przykłady pracy sezonowej, gdzie zdecydowanie bardziej liczy się życiowa zaradność, sumienność oraz zaangażowanie.

Praca Francja dla par bez języka może odbywać się w branżach takich jak: ogrodnictwo, rolnictwo (zbiór oraz przetwórstwo różnych owoców i warzyw), produkcja przemysłowa, budownictwo, logistyka (praca w fabrykach, hurtowniach i magazynach). Trzeba jednak zaznaczyć, że przebywając w obcym kraju, wraz z upływem czasu można podreperować swoje zdolności językowe – warto z tego korzystać i dzięki temu otrzymać możliwość awansu.

Co daje znajomość języka obcego podczas wyjazdu do pracy za granicę?

Podczas procesu rekrutacyjnego pracodawcy zawsze szukają jak najlepszych pracowników, którzy stanowiąc ważny element całego zespołu, pozwolą firmie osiągnąć biznesowy sukces. Jest to widoczne nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Nikogo nie powinno więc dziwić, że kandydaci znający konkretny język obcy na zaawansowanym poziomie, a przy tym wyróżniający się kierunkowym wykształceniem oraz zestawem dodatkowych umiejętności i kompetencji, mogą liczyć na znalezienie zdecydowanie lepszej pracy. Zapis w CV wskazujący na znajomość wielu języków obcych zawsze stanowi wartość dodaną.

Praca za granicą bez znajomości języka – podsumowanie

Zagraniczne rynki przyciągają pracowników przybywających z różnych stron świata. Szczególnie zachęcające jest dla tych osób atrakcyjne wynagrodzenie, które w większości przypadków jest zdecydowanie wyższe niż w Polsce.

Jednak trzeba jasno powiedzieć – wybierając się do pracy za granicę, warto znać język, jakim porozumiewa się tamtejsza ludność. Oczywiście znalezienie zatrudnienia bez wystarczających umiejętności lingwistycznych jest możliwe, jednak odbywa się ono na dużo gorszych warunkach niż w przypadku, gdy asem w rękawie jest swobodne porozumiewanie się po francusku, angielsku, czy niemiecku.

źródło zdjęć: freepik.com