Jak chronić się przed słońcem na plaży?

Bez wątpienia plaża to dobre miejsce, by pobyć z rodziną lub przyjaciółmi i zażyć orzeźwiającej kąpieli. Jednak plaża wystawia nas na działanie słońca przez wiele godzin, co może mieć konsekwencje dla naszej skóry. Dlatego należy znać i stosować kilka wskazówek, aby chronić się przed słońcem.

Jak chronić się przed słońcem?

Każdego roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przedstawia szereg ogólnych zaleceń, jak chronić się przed promieniami słonecznymi. Niektóre podstawowe środki ochronne, takie jak ograniczenie czasu spędzanego na słońcu w południe, preferowanie cienia i noszenie odzieży ochronnej lub okularów przeciwsłonecznych są niezbędne. Oprócz tego, istnieją inne wskazówki dotyczące ochrony przeciwsłonecznej, które możesz rozważyć.

Unikaj opalania się w południe

Środkowe godziny dnia (od 12:00 do 16:00) są najbardziej szkodliwe do opalania, ponieważ promienie słoneczne są znacznie silniejsze. Jedną z najczęstszych wskazówek dotyczących ochrony przeciwsłonecznej jest unikanie ekspozycji na słońce w tych godzinach. Najlepszym rozwiązaniem jest pozostanie w cieniu, dobrze nawodnionym i z odpowiednią ochroną przeciwsłoneczną na ciele.

Nie ma nic tak prostego, jak pozostanie w cieniu, aby chronić się przed słońcem na plaży. Parasol to jedno z obowiązkowych akcesoriów na wakacjach. Jeśli jeszcze go nie masz, możesz kupić kapelusz, który przynajmniej chroni skórę głowy przed słońcem, zwłaszcza w godzinach 10-16. Naprzemienne pozostawanie na chwilę na słońcu, potem w cieniu to jedna z podstawowych wskazówek dotyczących ochrony przeciwsłonecznej, którą należy stosować, zwłaszcza jeśli przebywasz z dziećmi.

Krem z filtrem

Krem jest jedną z głównych barier, które powinieneś stosować, aby uniknąć szkodliwego działania promieni słonecznych. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny dla swojego typu skóry. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym SPF 30 lub wyższym lub kremu, który chroni przed promieniowaniem ultrafioletowym A i B. Czy krem z filtrem to konieczność? Odpowiedź dostępna jest tutaj. 

Należy chronić nie tylko twarz, plecy, ramiona i nogi, ale także szyję, usta, oczy i skórę głowy. Dla dodatkowej ochrony można użyć specjalnej osłony na twarz, balsamu do ust o właściwościach blokujących promienie słoneczne, okularów przeciwsłonecznych i kapelusza. Okulary przeciwsłoneczne pomagają chronić oczy i wrażliwą skórę wokół nich. Powinieneś upewnić się, że Twoje okulary przeciwsłoneczne wystarczająco chronią Twoje oczy przed promieniowaniem UV. Idealnie, okulary przeciwsłoneczne powinny blokować 99-100% promieni UVA i UVB lub oferować pochłanianie promieniowania UV do 400 nm.