Kilka rad przydatnych podczas projektowania własnego kampera cz.3

Równa waga

Planując układ, upewnij się, że wyrównasz rozkład masy samochodu. Oznacza to, że będziesz chciał uniknąć umieszczania ciężkich przedmiotów (baterii, zbiorników na wodę itp.) na jednej stronie. W naszym vanie możemy zainstalować zbiornik na wodę po stronie kierowcy i akumulatory po stronie pasażera, aby utrzymać równomierny rozkład ciężaru. A to wszystko, żeby podczas jazdy nie być zbyt podatnym na wywrotki.

Wielofunkcyjność

Kiedy mieszkasz na tak małej przestrzeni, dobrym pomysłem jest dołączenie przedmiotów wielofunkcyjnych tam, gdzie to możliwe. Na przykład nasz aneks kuchenny to nie tylko aneks kuchenny – to także strukturalne podparcie dla naszej wysuwanej ramy łóżka.

Przykłady typowych układów kamperów

Układ Twojej vana jest bardzo osobisty – nie ma jednego magicznego planu piętra, który zaspokoi potrzeby każdego. Ale istnieje sporo wypróbowanych i prawdziwych układów, które działają dobrze w różnych sytuacjach. Nawet jeśli pójdziesz własną drogą, odkrywanie różnych pomysłów na układ to świetny sposób na uzyskanie inspiracji.

Stałe łóżko z tyłu

Taki układ jest najczęściej stosowany w vanach. Warianty tego planu przestrzeni można znaleźć w wielu różnych kamperach. Często łóżko możemy zamienić w kanapę na czas dnia oraz zamontować schowek na pełnej wysokości z jednej strony. Inne odmiany tego układu mają ramy łóżek, które wyciągają się na pełną długość.

Ten układ jest prosty do wykonania, co więcej jego największą zaletą jest cała przestrzeń do przechowywania pod stałą platformą łóżka. Co można tam zmieścić? Sprzęt do ćwiczeń, narzędzia, zapasowy panel słoneczny, dodatkową wodę, książki. Jest mnóstwo miejsca!

Wadą jest to, że przestrzeń zajęta przez łóżko nie jest funkcjonalną przestrzenią do spędzania czasu, gdy furgonetka jest w trybie „dziennym”, więc ogólnie jest bardziej ciasno. Ale jeśli masz dużo większych przedmiotów do przechowywania, stała tylna platforma łóżka jest prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem.

Łóżko wzdłuż ściany

Układy te zazwyczaj mają łóżko, które działa jako kanapa w ciągu dnia i rozsuwa się w nocy. Środek furgonetki jest otwarty od przodu do tyłu, z łóżkiem i schowkiem po jednej stronie i jednostką kuchenną po drugiej.

Ten typ układu doskonale nadaje się do organizacji i łatwego dostępu do twoich rzeczy. Możesz mieć półki i szafki po obu stronach i przechowywać więcej rzeczy pod łóżkiem. Jednym z minusów jest to, że centralny „korytarz” może sprawić, że ten układ będzie ciasny i zamknięty.

CDN.