Customowy kamper w zasięgu Twojej ręki cz. 5.

Posiadanie elektryczności w drodze jest niezbędne, zwłaszcza jeśli chcesz korzystać z lodówki, mieć oświetlenie w nocy lub wykonywać pracę na komputerze w drodze. Ale jest to również jeden z najtrudniejszych aspektów budowy każdego DIY campera.

Ile energii zużywasz? Jakie panele słoneczne powinieneś zamontować? Czego naprawdę potrzebujesz, aby zacząć?

Opcja 1: Zbuduj własny system (najtańsze, ale najbardziej pracochłonne rozwiązanie). Można znaleźć mnóstwo naprawdę pomocnych informacji w Internecie. Prace z elektrycznością mogą być niebezpieczne i powinieneś być pewien, że wiesz, co robisz, zanim zaczniesz. Jeśli masz przyjaciół elektryków poproś ich o pomoc.

Każda konfiguracja solarna DIY ma kilka głównych komponentów:

  • Panele słoneczne. Pobierają one światło słoneczne i przekształcają je w energię elektryczną.
  • Przechowują one całą energię elektryczną, którą zasilisz wszystko.
  • Kontroler ładowania. Pobiera on prąd płynący z paneli słonecznych, reguluje go i ładuje baterie w optymalnym tempie.
  • Monitor baterii. Pokazuje przydatne informacje, w tym naładowane baterii. W przypadku akumulatorów kwasowo-ołowiowych zejście poniżej 50% naładowania może je uszkodzić.
  • Przekształca prąd 12V DC z akumulatorów w prąd 230V AC, który można wykorzystać do ładowania komputerów lub korzystania z innych rzeczy, które mają standardową wtyczkę ścienną.
  • Okablowanie i bezpieczniki. Łączą one wszystko ze sobą i dodają element bezpieczeństwa.

Zalecamy również dodanie izolatora akumulatora, który ładuje akumulatory z alternatora pojazdu podczas jazdy.

Opcja 2: Przenośna stacja zasilania + panele słoneczne

Jeśli pomysł okablowania własnego auta jest nieco zbyt onieśmielający i masz większy budżet do pracy, zakup samodzielnego systemu jest dobrą opcją na produkcję prądu na postojach. Takie stacje posiadają baterie litową o pojemności np. 1000 Wh, kontroler ładowania słonecznego MPPT, falownik o mocy 1000 W i gniazda wbudowane w urządzenie. Chodzi o tak prostą obsługę, jak to tylko możliwe.

Do ładowania są oczywiście potrzebne panele fotowoltaiczne w tym przypadku najlepiej sprawdzą się panele przenośne.

Dopiero zaczynasz swoją przygodę z kamperem? Jakiś czas temu umieściliśmy pierwszą część naszych porad dotyczących cutomowego kampera, zajrzyj tutaj https://www.hotel-europa.com.pl/customowy-kamper-w-zasiegu-twojej-reki/ i dowiedz się jak zacząć.