Co warto zobaczyć w Rzeszowie?

Jest jednym z najpiękniejszych miast, jakimi może nas oczarować Podkarpacie, a znajdującym się tu zabytkom nie można się oprzeć. Rzeszów to miasto wyjątkowe, a wycieczki po jego terenie to świetna przygoda i jedyna w swoim rodzaju lekcja historii. Na jakie atrakcje warto tu zwrócić uwagę?

Z kart historii: Rzeszów i jego dzieje

Rzeszów, jedno z najpiękniejszych i najważniejszych miast w dolinie Wisłoka, może się pochwalić długą historią. Wiadomo, że osadnictwo rozwijało się tu już w okresie neolitu, nie brak tu również śladów po osadach, które zakładano w okresie wczesnego średniowiecza. W XI wieku istniała tu już całkiem spora osada, która aż do czasów Kazimierza Wielkiego pozostawała pod panowaniem ruskich książąt. Kiedy Rzeszów zyskał prawa miejskie?

Najprawdopodobniej w początkach XIV wieku. Bliskość szlaków handlowych oraz spławnego Wisłoka sprawiała, iż miasto to mogło się pomyślnie rozwijać. Spore dochody przynosiły tutejsze warsztaty rzemieślnicze, spore zyski dawał też handel bydłem. Dzięki temu już w XV wieku Rzeszów odgrywał bardzo ważną rolę w tej części kraju. Sytuacja miasta poprawiła się jeszcze w wieku XVI, w czasach, gdy panem Rzeszowa był Mikołaj Spytek Ligęza. Ten wielki magnat pozostawił po sobie sporo pamiątek, przy czym do tych najsłynniejszych zaliczają się: klasztor Bernardynów, ratusz oraz zamek, którego obecny wygląd jest zasługą kolejnych panów miasta, czyli Lubomirskich. Z miastem tym związanych było tez wielu znanych Polaków, m. in. Ignacy Łukasiewicz, który naukę pobierał w rzeszowskim gimnazjum, oraz Marcin Borelowski „Lelewel”, który zasłynął jako jeden z dowódców wojsk powstańczych w 1863 roku.

Pomyślny rozwój Rzeszowa utrudniały częste konflikty i najazdy, będące konsekwencją położenia tego miasta na pograniczu dwóch państw. Na szczęście do naszych czasów zachowało się wiele cennych pamiątek, dzięki którym możemy poznawać dzieje tego miasta oraz poszerzać swą wiedzę na temat jego dawnych mieszkańców. Co warto zobaczyć w czasie wycieczki po Rzeszowie?

Rzeszowskie atrakcje: na co warto zwrócić uwagę podczas wycieczki po tym mieście?

Rzeszów od lat zachwyca turystów swą atmosferą oraz zabytkami, obok których nie można przejść obojętnie. Starówka do dziś zachwyca swym układem urbanistycznym, a spacer po tutejszym rynku może każdemu dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Kamienice z XVII i XIX wieku, pomnik Tadeusza Kościuszki oraz charakterystyczna studnia – oto atrakcje, które skutecznie przyciągają uwagę turystów. Okazały, neogotycki ratusz, podziemna trasa turystyczna oraz Muzeum Etnograficzne, które ciekawymi zbiorami rzeźby i ceramiki – oto kolejne ciekawostki, którym warto poświęcić swój czas. Zespół klasztorny Bernardynów, wzniesiony jako rodowe mauzoleum Ligęzów, kościół farny św. Stanisława oraz św. Wojciecha są kolejnymi perełkami dawnej architektury, którym warto poświęcić swój czas. Pięknie prezentuje się też dawny konwent Pijarów z kościołem Świętego Krzyża. Z miejscem tym związany był ksiądz Stanisław Konarski, który w dziejach tego kolegium zapisał się jako jeden z ważniejszych wykładowców. Letni pałac Lubomirskich oraz okazały zamek, który do dziś może się pochwalić potężnymi fortyfikacjami bastionowymi, są kolejnymi skarbami architektury, którymi może nas oczarować Rzeszów. Wszystkie te atrakcje sprawiają, że czas spędzony w tym mieście nie będzie dla żadnego turysty czasem straconym.

Rzeszów kusi pięknymi zabytkami, jest też dobrym miejscem pobytu dla tych, którzy chcą lepiej poznać Podkarpacie i jego dzieje. Dobrze rozwinięta baza noclegowa sprawia, że Rzeszów świetnie sprawdza się jako punkt wypadowy dla tych turystów, którzy chcą odkrywać magię okolicznych miejscowości.

Więcej  informacji o Rzeszowie i innych miastach województwa podkarpackiego znajdziesz na stronie https://www.epodkarpacie.com/