Postaw na wypoczynek w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej!

Wiele osób planując niezapomniane wakacje bierze pod uwagę klasyczne zagraniczne kierunki. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, jak ciekawa jest Polska – a konkretniej Jura Krakowsko-Częstochowska, która kryje przed nami wiele nieodkrytych tajemnic oraz wspaniałych doznań. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby intensywne zwiedzanie połączyć z wypoczynkiem w rodzaju hotel & spa.

Ten rejon jest bowiem nie tylko interesujący pod względem geograficzno-historycznym, ale i zapewnia mnóstwo miejsc oferujących stuprocentowy relaks. Kuszące oferty znajdziesz między innymi na stronie: https://www.poziom511.pl/.

Co warto zobaczyć w Jurze?

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na pobyt w miejscowości Ogrodzieniec (noclegi wysokiej klasy są na wyciągnięcie ręki), czy też na Zawiercie (hotel to jedna z wielu możliwości), to z pewnością docenisz fakt, że z wielu miejsc będziesz mieć doskonałą bazę wypadową do zwiedzania. A co warto zobaczyć w tym rejonie?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na Szlak Orlich Gniazd. Jest to miejsce pełne niezwykle atrakcyjnych miejsc do zwiedzania dla każdego, kto nade wszystko docenia wspaniałe widoki oraz kontakt z przyrodą i zabytkami. Wybierając się w te rejony, powinieneś z pewnością zobaczyć wszelkie jaskinie oraz inne formacje skalne. Grota Łokietka czy Jaskinia Ciemna to tylko niektóre dobrze zachowane miejsca nie tylko przystosowane do zwiedzania, ale i niezwykle intrygujące. Powszechnie znana jest także tak zwana Maczuga Herkulesa, a więc skała o nietypowym kształcie, która powinna być jednym z punktów programu. Podobnie jest z Okiennikiem Wielkim, a więc skałą, która do złudzenia przypomina… okno. Niektórzy śmiałkowie wchodzą na samą górę!

Poza Szlakiem Orlich Gniazd warto zobaczyć również Pustynię Błędowską, którą cechuje niepowtarzalny klimat oraz walory przyrodnicze.

Zamki w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Jeśli chodzi o Szlak Orlich Gniazd, noclegi najwyższej jakości pozwalają na urządzenie bazy wypadowej, która znajdzie się również w pobliżu najwspanialszych zamków, jakie można zwiedzić w okolicy. A tych jest mnóstwo. Jura Krakowsko-Częstochowska jest rejonem bez wątpienia obfitym dla wszystkich fanów zabytków tego rodzaju. Zamki są zachowane w bardzo różnym stanie, ale wiele z nich jest przystosowanych do zwiedzania.

Mówimy tutaj o różnych okresach historycznych, ale najwięcej zamków w Jurze pozostało z okresu średniowiecza; większość z nich powstała za panowania Kazimierza Wielkiego. Warto wiedzieć, że znaczna część stała się ruiną ze względu na Potop Szwedzki, w trakcie którego pełniły one role wartownicze przed szwedzkim najeźdźcą. Jakie zamki warto zwiedzić w Jurze?

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na kultowe zabytki takie jak zamek w Olsztynie, którego podziemia nieustanne są badane i niebawem prawdopodobnie zostaną przystosowane do zwiedzania, dzięki czemu są niebywałym kąskiem dla wszystkich miłośników historii tego rejonu czy średniowiecza w ogóle. Poza tym warte uwagi są między innymi: Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu, którego ruiny mieszczą się na najwyższym szczycie Jury, jak również jeden z najstarszych zamków w okolicy, Zamek Bydlin. Są to jednak tylko niektóre warownie godne uwagi – w zależności od tego, w jakim miejscu zdecydujesz się na nocleg, z pewnością będziesz mieć blisko do wielu z nich.

Wypoczynek w Jurze – bogata oferta gastronomiczna i noclegowa

Zwiedzanie jest bez wątpienia obowiązkiem dla każdego, kto odwiedza Jurę Krakowsko-Częstochowską. Warto jednak postawić również na wypoczynek, ponieważ rejon ten oferuje naprawdę wiele w tym zakresie. Jeśli chodzi o jedzenie, to na przykład w miejscowości Ojców restauracja wysokiej klasy, w której znajdziesz potrawy w bardzo korzystnych cenach, jest na wyciągnięcie ręki. Restauracja Podzamcze jest także miejscem, w które zdecydowanie warto się wybrać. Oferta gastronomiczna obejmuje zarówno dania kuchni regionalnej, jak i powszechnie znane przysmaki. W związku z tym każdy bez wątpienia znajdzie coś dla siebie niezależnie od swoich upodobań.

Możliwości noclegowych jest z kolei mnóstwo. Możesz zdecydować się na przykład na SPA Częstochowa, w którym spędzisz miło czas w jednym z najważniejszych miast Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Wydaje się jednak, że kiedy chcesz połączyć wypoczynek ze zwiedzaniem, znacznie lepszą opcją będzie hotel Podzamcze. Jeśli chodzi o noclegi – Ogrodzieniec i okolice charakteryzują się przede wszystkim wszechobecnym spokojem, który doskonale współgra ze wspaniałymi okolicznościami przyrody. Poza tym dużym plusem spędzania czasu w Ogrodzieńcu jest fakt, że lokalizacja pozwala na szybki dojazd – nawet rowerem – do najwspanialszych zabytków oraz innych atrakcji turystycznych, które znaleźć można w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Z tych względów jeśli chodzi o hotele, Ogrodzieniec ma ogromną przewagę nad większymi miastami takimi jak Kraków czy wspomniana Częstochowa. Oczywiście są one warte zwiedzenia, ale w trakcie jednodniowej wycieczki – kiedy mowa o zasłużonym relaksie po roku ciężkiej pracy, Ogrodzieniec będzie zdecydowanie lepszym wyborem.

Relaks w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Chcesz wypocząć w zacisznej okolicy? Z pewnością powinieneś zdecydować się na hotel w Ogrodzieńcu. Po pierwsze, jak wspomnieliśmy, jest z tej miejscowości niebywale łatwy dostęp do wszelkich atrakcji, które są warte zobaczenia w okolicy. Szlak Orlich Gniazd jest na wyciągnięcie ręki, a dojazd do większych miast takich jak Kraków czy Częstochowa – bardzo łatwy. Okolica cechuje się ogólnym spokojem i ciszą, natomiast hotele takie jak Poziom 511 oferują wiele w zakresie relaksu.

Przede wszystkim godne uwagi będzie miejsce, w którym będziesz w stanie doświadczyć nie tylko wspaniałych uroków przyrody, ale i doskonałego relaksu. Po intensywnym zwiedzaniu z pewnością warto oddać się wypoczynkowi w SPA czy na basenie. Warto zwrócić uwagę również na to, czy istnieje możliwość skorzystania z jacuzzi, masażu czy innych przyjemności, które zdecydowanie pomogą zregenerować siły.. Poza tym dobry hotel w Ogrodzieńcu może popisać się rozległym obszarem zielonym, dostępem do rowerów czy leżaków oraz innymi możliwościami aktywnego (lub mniej aktywnego) wypoczynku.

Kiedy bierzesz pod uwagę wypoczynek w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, powinieneś pamiętać, że jest to rejon niezwykle bogaty w różnego rodzaju atrakcje. W związku z tym wygospodarowanie sobie dwóch czy trzech dni będzie nieco ryzykowne, jeśli chcesz zobaczyć jak najwięcej. Biorąc pod uwagę mnogość zamków, formacji skalnych, jaskiń czy urokliwych miasteczek, pobyt w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej powinien trwać co najmniej dwa tygodnie. Wtedy będziesz w stanie doświadczyć wszystkiego, co oferuje ten region.

W związku z tym, że wypad do Jury będzie trwał prawdopodobnie dość długo, powinieneś położyć nacisk na przyzwoite warunki noclegowe. Hotel w miejscowości Ogrodzieniec będzie tu najlepszym wyborem, jeśli chcesz połączyć wypoczynek w formie hotel & SPA z aktywnym, intensywnym zwiedzaniem.