OLEJEK ETERYCZNY Z MANDARYNKI: WŁAŚCIWOŚCI I ZASTOSOWANIE

Olejek eteryczny z mandarynki jest łagodny i łagodzi stany lękowe. Idealny do waporyzacji w miejscu pracy. Olejek eteryczny z mandarynki pozyskiwany jest ze skórki mandarynki metodą tłoczenia na zimno. Ma złoto-żółty kolor oraz świeży i ostry zapach. Posiada wiele wspólnych właściwości z innymi olejkami eterycznymi pozyskiwanymi z owoców cytrusowych, ale jest delikatniejszy.

Właściwości i zastosowania

Jest jednym z 10 olejków eterycznych przeciw stresowi, które zawsze należy mieć pod ręką, ponieważ wspomaga sen i łagodzi stany podniecenia i niepokoju u dorosłych i dzieci. Posiada również właściwości ściągające, antyseptyczne, trawienne, moczopędne, przeczyszczające i uspokajające.

  1. Rozstępy

Rozcieńczony w oleju z kiełków pszenicy lub oleju ze słodkich migdałów pomoże zapobiegać rozstępom podczas ciąży.

  1. Zaparcie

Masowanie brzucha kilkoma kroplami olejku mandarynkowego i sezamowego przydaje się w przypadku zaparć.

  1. Psychika

Idealny do waporyzacji w domu i w miejscu pracy, ponieważ łagodzi stres i zmęczenie psychiczne:

  1. W kuchni

Olejkiem eterycznym z mandarynki do użytku wewnętrznego można aromatyzować słodycze i napoje. Olejek wówczas musi mieć oznaczenie na etykiecie informujące o przeznaczeniu spożywczym.

 

Ostrzeżenia i przeciwwskazania

Nie ma szczególnych przeciwwskazań, ale należy go stosować z umiarem. Jest bardzo delikatny, dlatego nadaje się również dla dzieci. Podobnie jak olejek eteryczny z bergamotki, olejek mandarynkowy jest również fototoksyczny i nie należy go stosować na skórę przed ekspozycją na słońce.

Mandarynka ( Citrus nobilis ) to wiecznie zielone drzewo pochodzące z Chin, wprowadzone do Europy dopiero w 1805 roku. Istnieje wiele odmian. Nazwa rośliny wywodzi się od tego, że została nadana chińskim mandarynkom.