Jak pielęgnować uważność? – Ciągły strumień myśli

Ile razy w ciągu dnia tracimy z oczu teraźniejszość, pogrążeni w ciągłym toku myśli? Większość czasu żyjemy na autopilocie, nie zwracając uwagi na to, co dzieje się tu i teraz, wewnątrz i na zewnątrz nas. Ryzyko to nie tylko rozwój lęku, stresu i depresji z biegiem czasu, ale także wykonywanie impulsywnych działań podyktowanych lękami, niepewnością, preferencjami, opiniami, uprzedzeniami, przewidywaniami i oczekiwaniami, których tak naprawdę nie jesteśmy świadomi. Nie cieszyć się w pełni teraźniejszością, stracić z oczu rzeczywistość, pozwolić, by życie, wydarzenia decydowały za nas. Jeśli niemożliwe jest powstrzymanie myśli, możemy jednak nauczyć się nie ulegać ich wpływowi, kultywując uważność.

Praktyka uważności zapewnia nieograniczone możliwości pielęgnowania większej intymności z umysłem oraz sięgania do swoich głębokich wewnętrznych zasobów i rozwijania ich, aby uczyć się, wzrastać, leczyć i potencjalnie przekształcać zrozumienie tego, kim jesteś i jak możesz żyć mądrzej i znaleźć lepsze samopoczucie, sens i szczęście na tym świecie.

Jak pielęgnować uważność?

Kultywowanie świadomego podejścia do naszego wewnętrznego i zewnętrznego świata w sposób intencjonalny, nieoceniający, współczujący i akceptujący w tu i teraz wymaga treningu.

Uważność można praktykować w sposób formalny i nieformalny:

  • praktyka formalna (lub ustrukturyzowana) polega na codziennym medytowaniu przez określony czas;
  • nieformalna (nieustrukturyzowana) praktyka to aktywność, która przenika każdą chwilę dnia, w sposób spontaniczny i naturalny.

Związek między uważnością a medytacją jest bardzo bliski. Z tego powodu uważność jest często określana jako praktyka medytacji.

Czym uważność nie jest?

Wciąż istnieje wiele nieporozumień na temat tego, czym uważność jest, a czym nie. Oto w skrócie, czym nie jest:

  • nie jest panaceum na wszystkie bolączki;
  • nie prowadzi do odmiennego stanu świadomości;
  • to nie jest sposobem na ucieczkę od rzeczywistości;
  • to nie jest technika relaksacyjna;
  • nie jest bezkrytyczną i bierną akceptacją rzeczywistości;
  • nie jest to działalność buddyjska, ale uniwersalna.

Jesteś ciekaw jakie początki ma kultywowanie świadomego podejścia do życia? Zajrzyj to poniższego artykułu: https://www.exploris.pl/czym-jest-uwaznosc-i-dlaczego-ja-praktykowac/