Ceramika ręcznie malowana, czyli najpiękniejsze kubki i naczynia do zapiekania

Herbata lub kawa pita w domu zawsze smakuje wyjątkowo. Nie bez znaczenia jest to, w czym ją pijemy. To od napoju w dużej mierze zależy, z jakich naczyń korzystamy. Ciepłe napoje możemy popijać z porcelany, ręcznie malowanej ceramiki lub szklanych naczyń z podwójnym dnem. Ręcznie malowane kubki nie wychodzą z mody i wszyscy je uwielbiają. Pijemy z nich rozgrzewającą herbatę z miodem i aromatyczną kawę. Są estetyczne, ładnie prezentują się na półkach i zostają z nami na długi czas. Dodatkowo bardzo często możemy je kupić w kolekcjach tematycznych, które uwzględniają także inne naczynia. Zestaw świąteczny składający się z kubków dla całej rodziny, imbryka do zaparzania herbaty i naczynia do zapiekania, będzie idealnym prezentem na przykład Boże Narodzenie. Z kolei filiżanki z talerzykami sprawdzą się jako prezent imieninowy lub na parapetówkę. Na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Kubki ręcznie malowane jak o nie dbać?

Do naczyń ręcznie malowanych warto podchodzić z sercem. O każdy kubek trzeba dbać. Podobnie wygląda sprawa jeśli chodzi o filiżanki, imbryki do herbaty, czy talerze. Przy zakupie takich naczyń trzeba zwrócić uwagę na to, czy można je myć w zmywarce. Wyroby dobrej jakości są wypalane w wysokiej temperaturze, dzięki czemu wzór się nie ściera, a kubek się nie niszczy. Kubki myte ręcznie należy pocierać miękką i delikatną stroną gąbki. Lepiej również unikać mocnych detergentów, które mogłyby zniszczyć powierzchnię naczynia. Dokonując zakupu warto wybierać kubki wykonane z dobrej jakości kamionki, którym niestraszne będą uszkodzenia i zarysowania. Taki produkt dobrze zniesie wysokie temperatury i nie będzie pękał. Nie bez znaczenia jest także proces szkliwienia, który sprawia, że wzór na kubku nie blaknie.

Naczynie do zapiekania może być ozdobą Twojej kuchni

Jeśli cierpimy na małą ilość wolnego czasu i lubimy szybkie dania, to z pewnością często robimy zapiekanki. Smaczne, ciepłe, idealne na kolację ze znajomymi. Wystarczy dobry przepis i ładne naczynie do zapiekania. Dostępne są na rynku ceramiczne naczynia do zapiekania, ozdobione unikalnym pociągnięciem pędzla. Mogą być prostokątne, owalne lub przypominające swoim wyglądem garnek z uszami. Sprawdzają się do zapiekanek ziemniaczanych, makaronowych, a nawet ciast. Są idealne do przygotowania mięsa, czy jednogarnkowego dania w wersji wegetariańskiej. Tak samo, jak kubki ręcznie malowane, powinny być wykonane z należytą starannością. Po pierwsze koniecznie muszą być przystosowane do kontaktu z żywnością. Po drugie warto wybierać modele przystosowane do mycia w zmywarce. Warto również zwrócić uwagę na to, aby naczynie było dostosowane do wysokiej temperatury. Dobra wytrzymałość na uszkodzenia i pęknięcia jest bardzo ważna.